Jaroslav Kubát: Na play off se moc těším

Futsalový univerzál Jaroslav Kubát působí v FK Chrudim třetí sezonu a do paměti místních fanoušků se zapsal zejména jako penaltový žolík, když jeho nekompromisně provedený pokutový kop v loňském čtvrtém finálovém zápase v Plzni přináší ještě dnes na zádech husinu. Poslední dobou se ale jeho jméno lehce vytratilo ze sestav a statistik, a tak jsme tohoto 27letého sympatického hráče požádali o krátký rozhovor, v němž nám vše osvětlil.

Dlouho jste nebyl v sestavě na zápas, co se děje? Zranění, nemoc nebo práce?

Po pravdě je toho asi od každého trochu, ale nejvíc je to zapříčiněno zdravím. Od začátku sezony jsem se potýkal s bolestí zad, nicméně teď už se konečně cítím dobře a doufám, že žádné další zdravotní trable nepřijdou.

Vím o vás, že musíte futsal kloubit s prací v jedné z pardubických firem. Jak to zvládáte?

Loňská i předloňská sezona pro mě byla jednodušší v tom, že většina tréninků byla odpoledne a já jich tak mohl absolvovat drtivou většinu. Letos kvůli rekonstrukci chrudimské haly musíme dojíždět do Heřmanova Městce, kde jsou časy tréninků bohužel dřívější, nicméně se snažím to nějak skloubit. Ideální stav to ale určitě není.

Určitě sledujete výsledky vašeho týmu. Co jim říkáte?

Velmi nerad hodnotím výsledky svého mužstva, protože pro někoho je například výhra 5:2 proti Liberci málo, druhý ji bere. Podle mě stejně rozhoduje hlavně ten fakt, že si dokážeme připsat do tabulky tři body. Nicméně celou letošní sezonu zatím hodnotím výsledkově jako velmi úspěšnou, a to s ohledem na tažení Ligou mistrů, vítězstvím v Českém poháru a skutečností, že jsme v 1. Futsal lize neodcházeli z palubovky ani jednou poraženi.

Vaše herní vytížení je oproti posledním sezonám menší. Čím si to vysvětlujete?

V první řadě bych chtěl říct, že jsem se potřeboval dát dohromady hlavně zdravotně. Na druhou stranu musím uznat, že v týmu je neuvěřitelně silná konkurence a kvalita a v české lize není asi žádný jiný tým, který by trénoval v takovém tempu, nasazení a rychlosti. Samozřejmě se člověk necítí úplně v pohodě, když se na hřišti tolik neobjevuje, každopádně je ale jasné, že hrát můžou vždy jen ti nejlepší a je na mě, abych ukázal, že na palubovku patřím.

Českou reprezentaci čeká ve středu v Bosně důležitý zápas kvalifikace o postup na mistrovství světa, jak vidíte naše ambice?

Klukům z týmu, co odjeli reprezentovat, jsem popřál hodně štěstí a budu jim držet palce, nicméně je jasné, že Bosna bude doma určitě silnější, než byla v Brně. Pevně ale věřím, že chrudimská čtyřka potáhne národní tým za postupem. A vítěznou branku vstřelí Matěj Slováček svoji levou nohou (smích).

Ligu pak čeká poslední kolo základní části a vás domácí zápas se Spartou. Budete již v nominaci?

Doufám, že ano. Trenér už bude určitě všechno směřovat k blížícímu se play off, a tak by měl být k vidění zajímavý futsal.

Utkání bude vysílat přímým přenosem ČT Sport, je to pro Chrudim výhoda?

Nemyslím si, že je televizní přenos pro někoho výhodou. Letos hrajeme v televizi poměrně často, což je jen a jen dobře zejména pro propagaci českého futsalu, ale jako výhodu bych to pro nikoho neviděl.

A pak konečně začne play off. Těšíte se? A který tým byste si přál na čtvrtfinále?

Těším se moc. Co si budeme říkat, play off je prostě vrcholem celého soutěžního ročníku. Když to trošku přeženu, tak za rok si nikdo nebude pamatovat, kdo vyhrál základní část, ale každý bude znát celkového vítěze a mistra. Trenér Conde náš tým již delší dobu připravuje na nejdůležitější část sezony a my tak budeme na sto procent připraveni a odhodláni vyhrát pro Chrudim šestnáctý mistrovský titul.

Před sezonou jsem si jako čtvrtfinálového soupeře přál Nejzbach Vysoké Mýto, ale to už bohužel nedopadne, takže je to mně i klukům v kabině asi jedno. Abychom mohli na konci ročníku zvednout pohár nad hlavy, musíme stejně porazit kohokoliv.