Záruba: Potřeboval jsem nový impuls

Jednou ze tří posil, které přišly před letošní sezonou do týmu FK Chrudim, je futsalový reprezentant České republiky Radim Záruba. Do mužstva přesídlil ze Slavie Praha, nejbližšího soupeře Východočechů v 1. Futsal lize. I to byl jeden z důvodů. proč jsme tohoto 28letého univerzála požádali o krátký rozhovor.

Nejprve se ale zeptám na právě odehrané dva zápasy kvalifikace o mistrovství světa, v níž česká reprezentace nejprve prohrála doma se Španělskem (0:3) a poté i ve Slovinsku (1:2). Jak tato střetnutí hodnotíte?

Určitě je nemůžu hodnotit jinak než negativně, protože jsme v nich nezískali ani jeden bod. Více nás mrzí to druhé utkání ve Slovinsku, v němž jsme měli minimálně deset šancí vstřelit gól, ale nakonec dali jen jeden a prohráli. Proti Španělsku jsme nevyužili první šanci a když se pak soupeř dostal do vedení, už to bylo těžké, víceméně jsme už jen neúspěšně doháněli ztrátu.

Myslíte si, že je stále ještě reálná šance na postup?

Šance určitě existuje, nezbývá nám ale teď nic jiného, než v následujícím reprezentačním okně dvakrát porazit Itálii. Jestli se nám to nepodaří, naše ambice výrazně klesnou, jestli dokonce úplně nezmizí.

Ve Slovinsku jste odehráli zápas v úterý večer. Kdy jste se se čtveřicí spoluhráčů připojil do přípravy týmu FK Chrudim?

Ze Slovinska jsme se vraceli ve středu a již ve čtvrtek jsme se hlásili kouči Aleciovi na tréninku, takže vlastně hned bez jakékoliv pauzy. Jelikož se ještě vrátil André z rumunského srazu, dostali jsme pak jako tým v pátek volno, abychom se v kompletním složení začali od soboty připravovat na stávající ligové kolo.

Vy jste v Chrudimi již působil, teď jste se vrátil po více jak šesti letech. Změnilo se toho zde za tu dobu hodně?

Řekl bych, že ne, nebo alespoň ne mnoho. Vedení klubu je stejné, osa týmu je také víceméně podobná, jen se zde mezi sebou vystřídali nějací zahraniční hráči. Teď před sezonou sem sice přišel nový trenér, ale to je nové pro všechny, nejenom pro mne.

Co bylo vůbec vaším důvodem, že jste se do Chrudimi po delší době vrátil?

Hlavní asi bylo, že jsem potřebovat změnu, nějaký nový impuls, ve Slavii jsem futsalově tak nějak stagnoval. Tím, že se do toho částečně vložili Tomáš Koudelka a Matěj Slováček, se kterými jsem byl z dřívějška v neustálém kontaktu, se vše rozjelo. Druhým faktorem pak byl zájem vedení klubu, které bylo ochotné vykoupit mě ze smlouvy ve Slavii.

Jste tu již zhruba sedm týdnů a za tu dobu jste odehráli tři mistrovská utkání. Jak hodnotíte dosavadní průběh soutěže?

Krom zápasu v Plzni, které nám hrubě nevyšlo a v němž jsme vydrželi plnit stanovenou taktiku jen asi osm minut a pak se naše hra totálně rozpadla, si myslím, že průběh je z mého pohledu očekávaný. Po sedmi letech se tu v Chrudimi změnil s příchodem nového trenéra herní systém, který je hlavně úplně jiný a nový, takže bude chvíli trvat, než se ho naučíme. Ale myslím, že postupem času se kvalita naší hry i úroveň tréninků zvedá, a tak se již pomalým tempem a malými krůčky přibližujeme k tomu, abychom hráli to, co chceme.

V sobotu hostíte doma Slavii Praha, tedy tým, v němž jste strávil posledních pět let. Těšíte se na toto utkání?

No samozřejmě. Ve Slavii znám všechny. Jsou tam kluci, kteří tam za mě přicházeli a já jim pomáhal nějakým způsobem futsalově růst, stále tam hraje můj největší kamarád Honza Homola, takže se již nějakou dobu hecujeme a špičkujeme a já se na toto střetnutí opravdu těším. Teď bojuji za Chrudim a chci Slavii porazit!

Jaký to vůbec bude zápas?

Myslím si, že v něm bude záležet hlavně na naší koncovce, se kterou se doposud trochu trápíme a určitě není optimální. Samozřejmě také bude záležet, jak budou hosté hrát, protože jsem měl možnost osobně naživo vidět duel Slavia – Plzeň a Pražané v něm hráli velice organizovaně a dokázali Západočechům hru docela znechutit. Takže určitě půjde o těžké střetnutí, ale bude to hlavně o nás a našem proměňování šancí.

Díky moc za rozhovor a ať to tam v sobotu padá.

Dnes v 19:00 | Muži

SK Interobal Plzeň