Koudelka: Nastoupili jsme na sto procent

Nový formát Poháru SFČR rozdělil týmy do šesti Regionálních skupin, kde spolu vyřazovacím způsobem bojují o postup do celorepublikových bojů. V osmifinále skupiny číslo čtyři svedl los futsalisty FK Chrudim s Mazáky Přelouč (19:0), tedy současného lídra 1. Futsal ligy s týmem, který již nehraje žádnou mistrovskou soutěž, a toto střetnutí bylo zřejmě jeho posledním v historii. O zápase, ale také o turnaji české reprezentace v Číně jsme si krátce po utkání popovídali se zkušeným obráncem patnáctinásobného mistra ČR Tomášem Koudelkou. Rozhovor nemohl začít jinak než krátkým zhodnocením vzájemného měření.

„Nastoupili jsme s jasným cílem od začátku diktovat tempo a nenechat soupeře kousat. To se nám povedlo, hned při prvním střídání jsme dali nějaké branky a bezpečně pak střetnutí kontrolovali. Dobré bylo, že jsme si mohli v praxi vyzkoušet nějaké věci, které teď trénujeme, byli při nich docela úspěšní a nakonec vstřelili hodně gólů. Takže úkol splněn. Soupeře ale musím pochválit za jeho sympatický výkon.“

Hned při prvním střídání jste vstřelil dvě branky, ale hattricku jste se přes řadu šancí nedočkal. Co chybělo?

Asi trochu kvalita. Některé příležitosti byly z řad vyložených, někde jsem šance i přehrával, někdy dobře zasáhl gólman a někdy jsem měl i trochu smůly, když třeba ve skluzu mne míč trefil jinak než měl… Kluci na střídačce mě hecovali, ale prostě to tam nespadlo. Zklamaný a smutný z toho však určitě nejsem.

Zeptám se na rovinu. Má cenu pro tým, jakým FK Chrudim je, takové zápasy hrát?

Svaz tuto variantu vymyslel, tak se asi nemá cenu v tom pitvat. Já to spíše beru z jiné stránky, a to že se jedná o docela dobrou reklamu futsalu, hlavně tedy pro ty menší týmy, co hrají nižší soutěže. Jejich hráči mají radost, že si zahrají proti reprezentantům, Brazilcům, vyzkouší si tu rychlost, v jaké se futsal hraje… My jsme již před sezonou věděli, že tyto zápasy budeme hrát, takže jsme nastoupili v plné síle a na sto procent, ze střetnutí si nedělali srandu, a tím ukázali respekt k soupeři. Na utkání přišlo docela dost diváků a hrálo se v příjemné atmosféře, takže mne nevadí, že jsme toto utkání odehráli.

Jestli můžu, zeptám se teď na reprezentaci. Ta odlétá na turnaj do Číny, ale vy, přestože jste stabilní člen kádru, ve výběru chybíte. Víte proč?

Nový reprezentační trenér mi zhruba před měsícem volal a oznámil mi, že se mnou počítá, ale pro tento turnaj chce dát příležitost mladým hráčům a postupem času se uvidí, jestli ještě budu na srazy jezdit či nebudu. Přiznám se, že když jsem konečnou nominaci viděl, byl jsem trochu zaskočen, protože z té původní, co jezdila celou kvalifikaci, jsem vlastně chyběl jediný já. Opravdu jsem čekal, že bude výběr obměněn. Od té doby jsem už s trenérem nemluvil, takže uvidím, jestli ještě dostanu šanci a příště v reprezentaci budu či ne.

Zůstáváte tedy doma a protože byl ligový zápas s Helasem Brno odložen, čeká vás tréninkový dril…

Vždy když bylo na podzim reprezentační okno, tak ti kluci, co nikam nejeli, trénovali. Myslím, že je to docela v rozumný čas, protože máme v kádru nové hráče a trenér Alecio je bude chtít co nejdříve s námi sladit a naučit naši hru. Dobré je, že nás tu zůstalo hodně, což na podzim nebývalo zvykem a tréninky se dělaly těžko. Teď tu máme ale dost cizinců, určitě se přidají nějací nadějní mladíci z juniorky a bude to dobré. Cítím, že po Vánocích nemáme ještě tu úplně správnou formu, proto určitě dotrénujeme fyzičku a budou i nějaké dvoufázové tréninky. Před blížícím se play off je to důležité, myslím, že nám to pomůže a já to vítám.

Do konce základní části vám chybí šest zápasů a v tabulce máte určitý náskok. Takže asi jednoznačným cílem teď již je základní část vyhrát.

Tento cíl máme vždycky a jak říkáte, máme teď k němu docela dobře našlápnuto. Když ale vzpomenu na nedávný zápas na Slavii nebo třeba doma proti Olomouci, kde jsme také nehráli úplně dobře, tak si nedovolím v žádném případě tvrdit, že prvenství již máme v kapse. To budu říkat teprve tehdy, až náš bodový polštář bude nedostižitelný. Jednalo by se však o obrovskou chybu, kdybychom vypracovaný náskok promrhali a nedotáhli základní část do vítězného konce. Musíme ale přistupovat ke zbývajícím utkáním zodpovědně a předvádět pořád své stabilní výkony bez výkyvů.