Matěj Kobera: Všichni ve Spielmachers se na finále těšíme

Ve finále Regionální skupiny číslo 4 Poháru SFČR se tým FK Chrudim střetne s bezesporu největším překvapením této fáze soutěže – celkem Spielmachers Chrudim. Jednou z opor mužstva je brankář Matěj Kobera (18 let), kterého místní futsaloví fanoušci znají z působení v chrudimských mládežnických týmech, naposledy letos působil v FK Chrudim U19, kde tvořil brankářskou dvojici s Michalem Špánikem. Pádný důvod, abychom tohoto mladého nadějného gólmana požádali o krátký rozhovor.

Začneme zeširoka. Řekněte mi, jak teď s odstupem času hodnotíte letošní sezonu v juniorce a konečné třetí místo?
Myslím si, že sezona se nám velmi povedla, tedy základní část. Bohužel pak byla škoda semifinálovéhoutkání ve Final Four, kde jsme prohráli s Plzní a zápas se nám moc nevydařil. Celé střetnutí jsme tam doháněli výsledek a když jsme pak dostali v prodloužení gól z desetimetrové penalty, už to bylo moc. Konečné třetí místo a bronzovou medaili nakonec beru, ale všichni v týmu víme, že jsme měli na víc.

Tři vaši spoluhráči z U19 byli teď s reprezentací na turnaji v chorvatské Poreči. Sledoval jste tuto akci?

Sledoval, samozřejmě že sledoval, dokonce zápas s Finskem i v přímém přenosu. Kluci hráli pěkně, alespoň mně se v něm líbili. Je vidět, že jsou z Chrudimi dobře připraveni.

Vy jste se, tuším, také nějakého repre srazu již zúčastnil.
Ano, byl jsem již na dvou reprezentačních futsalových srazech, ale nakonec jsem se rozhodl, že budu preferovat fotbal. Chytám totiž za MFK Chrudim, letos to byl tým U19 a teď jdu do přípravy s B týmem mužů.

Překvapilo mě, že vy a ještě několik dalších hrajete futsal i za tým Spielmachers Chrudim. Jak je to možné, že působíte ve dvou mužstvech?
Kamarádi vymysleli, že když je volno, jsou prázdniny a podobně, tak že si založíme svůj vlastní futsalový tým. Letos jsme se přihlásili do 1. třídy Chrudimska, kde se hrají v zimě jednou za víkend dva zápasy v jednom dni, takže se to dá v pohodě zvládat. Soutěž je bez registraček, takže ani v tom nebyl problém. První třídu jsme vyhráli a postoupili do Okresního přeboru, a tak nás napadlo, že bychom se mohli přihlásit i do Poháru SFČR. Proto jsme se domluvili s vedením FK Chrudim, že nám udělá na nějaký čas přestupy a až začne ligová sezona, půjdeme zase nazpět hrát ligu.

Kdo konkrétně ve Spielmachers z FK Chrudim ještě kromě vás je?
Matyáš Lang a Denis Holub.

Proč se bavíme o týmu Spielsmachers je asi jasné. Jste největším překvapením soutěže a po Vysokém Mýtě jste před týdnem vyřadili po výsledku 3:2 i Hlinsko. Chytal jste v těchto zápasech? A jaké byly?
Jojo, všechna utkání jsem odchytal a z postupů máme velkou radost. Nejzbach přijel hodně oslaben, nastoupili proti nám i kluci, kteří normálně druhou ligu nehrají, a proto byl asi výsledek tak hektický (12:3). Už jsem slyšel i názor, že nás soupeř podcenil, ale já mám pocit, že ne. Co jsem se s kluky z Mýta bavil, tak říkali, že fakt nemají lidi a někteří jim to ještě den před střetnutím zrušili, že se jim nechce. Přitom teď přihlásili 1. ligu… Ale na ní se asi zase sejdou. Tady to bylo po sezoně a prostě se na to většina vykašlala.

A Hlinsko?
To už k nám přijelo se stabilním týmem, v němž většina kluků hrála druhou ligu a předváděla zde dobré výkony. My jsme se ale na zápas připravili, dokonce jsme si kvůli němu udělali i dva tréninky, řekli si co a jak, a to pak na palubovce plnili, díky čemuž jsme zvítězili. Radost byla veliká.

V týmu Spielmachers jste všechno mladí kluci?
Ano, všichni jsme ročníky od 2001 do 2006. Já jsem nejmladší. Všichni jsme tam z chrudimského a slatiňanského fotbalu, ale hlavně tam máme velmi dobrou partu. Teď v létě jezdíme i po turnajích v malé kopané. Minulý týden jsme jeden vyhráli v Heřmanově Městci, tuto sobotu míříme do Jeřišna a doufáme, že si zas odvezeme sud (smích).

Odměnou za skvělé výsledky v poháru vám je regionální finále proti FK Chrudim. Jak se na něj těšíte?
Celý tým se na toto střetnutí hodně těší, je to pro nás vlastně vyvrcholení této sezony, která se našemu Spielmachers velkolepě povedla. Samozřejmě doufáme, že uhrajeme co nejlepší výsledek.

A na podzim zase budete chytat za FK Chrudim U19?
Jasně. Až dohrajeme léto a turnaje včetně poháru, tak je dohodnuto, že opět všichni přestoupíme zpět a budeme zase hrát juniorskou ligu.