Báječný vstup do Elite round, zasloužená remíza s Benfikou

Ve středu po poledni středoevropského času odstartovala v kazachstánském městě Almaty Elite round futsalové Ligy mistrů, konkrétně skupina C. Proti mistru České republiky, celku FK Chrudim, se na úvod postavil asi největší favorit na postup do Final four, mužstvo SL Benfica. A přestože měl portugalský tým více ze hry, svěřenci trenéra Condeho předvedli výborný a bojovný výkon a po zásluze se radují po remíze 3:3 ze zisku prvního bodu.

UEFA Futsal Champions League, Elite Round, 23. 11. 2022,

SL Benfica

3:3
(1:0)
Branky: 12. V. Rocha, 33. V. Rocha (Ferreira), 35. L. Rocha (Jacaré) – 23. D. Drozd, 29. Max (D. Drozd), 38. D. Drozd (Torres).
SL Benfica: Sousa (30. Gugiel) – Ferreira, Fesus, Cintra, V. Rocha – Arthur, Chishkala, L. Rocha, Jacaré, Romulo, Sobral, Souza.
FK Chrudim: Dudu – Everton, Doša, Torres, Radovanovič – D. Drozd, Slováček, P. Drozd, Capinha – Max, Koudelka, Mareš, Kubát.

Od úvodních vteřin byli Portugalci více na míči, v takticky vedené bitvě ale byl nebezpečný až v 5. minutě nástřel Jesuse, který Slováček odkopl na roh. Po jeho rozehrání se v první gólové šanci zápasu zjevil Jacaré, Dudu byl však pozorný. Chrudimští o sobě dali vážněji vědět o dvě minuty později po brejku dvou na jednoho, Evertonův pokus ale skončil zblokován. V 9. minutě se dostával do slibné příležitosti Radovanovič, avšak ani on nakonec nadějnou akci nezakončil. Benfika sice měla opticky více ze hry, pozorná obrana Čechů jí však nic závažného nepovolovala. A naopak na druhé straně se po nástřelu Davida Drozda dostával do slibného zakončení Capinha. Bohužel na konci 12. minuty zaváhal Slováček a Vinicius Rocha toho dokázal nekompromisně potrestat – 1:0.

Chvíli nato se po nezaviněném zranění Sobrala nějaký čas nehrálo a sotva se míč opět dostal na palubovku, hned měl velkou šanci na vyrovnání na levém křídle Torres, gólman Sousa ale jeho střelu z brejku vyrazil. O minutu později se stejná akce opakovala, jen to bylo napravo, ani tentokrát však Torres síť za Sousou nerozvlnil. V 16. minutě pak zahrozil na druhé straně Ferreira, i Dudu ale změnu stavu nepřipustil.

Po přestávce se obraz hry nezměnil. Portugalci byli na míči a Chrudimští čekali na svoji šanci. Ve 22. minutě vypíchl Radovanovič balón V. Rochovi, jeho střelu však Sousa ještě zlikvidoval. Srbský útočník však svým pokusem odstartoval nápor, při němž ještě Evertonova rána nic nepřinesla, chvíli nato už se ale po nechytatelném zakončení Davida Drozda pod břevno síť zatřepetala – 1:1. Takřka hned po rozehrání sice mohl vrátit Portugalcům vedení L. Rocha, a to hned dvakrát, nicméně na soupeři bylo znát, že lehce znejistěl a na palubovce tak přibylo nervozity. Ve 26. minutě byly k vidění v krátkém sledu velké příležitosti na obou stranách. Nejprve vyrazil Dudu dělovku Jacaré hlavou, aby z protiútoku nebezpečně pálil Everton a musel se zas vyznamenat Sousa. Postupem času začala Benfika zapojovat do hry gólmana, ale skóre se změnilo na druhé straně.

Ve 29. minutě po rychlém brejku Davida Drozda napřáhl Max a přesnou přízemní střelou poslal Chrudimské do vedení. Portugalci prostřídali brankáře a začali hrát s prázdnou klecí, ránu novice Gugiela však vykopl na brankové čáře Pavel Drozd. Od té chvíle se do té doby opatrný zápas rozjel a na obou stranách střela střídala střelu, když Východočeši několikrát atakovali prázdnou klec. Bohužel na začátku 33. minuty prošel po křídle Ferreira a z jeho nahrávky vyrovnal V. Rocha. I v dalším průběhu pak Benfika pokračovala s hrou bez gólmana a ve 34. minutě se dostala do vedení, když se míč v pokutovém území vykulil před Lúcia Rochu – 3:2. A za minutu mohlo být ještě hůř, střela Jacaré se otřela o tyč. Poté zase přistoupila ke hře bez brankáře Chrudim, a tak hrál s prázdnou klecí vždy ten mančaft, který byl na míči. Necelé tři minuty před koncem byli Chrudimští odměněni za svou neutuchající aktivitu. Po závaru se dostal k míči David Drozd a parádní ranou opět srovnal. Hned za dvacet vteřin však mohlo být opět zle, po ráně V. Rochy se znovu rozezvučela tyč.

V dramatickém závěru Východočeši ubránili nápor soupeře a mohli se tak radovat ze zisku prvního bodu do tabulky, což ostatně přímo na ploše hned udělali. To na Portugalcích bylo znát zklamání a po podání rukou se z palubovky v rychlosti vytratili...

Druhý zápas středečního dne mezi domácím Kairatem a maltským Luxol St. Andrews skončil také nerozhodně (0:0), a tak je před zítřejšími druhými zápasy vše otevřené.

Čtvrtek 24. listopadu 2022

13:30 Luxol St. Andrews Futsal - SL Benfica

16:00 Kairat Almaty - FK Chrudim.

Akce je realizována s podporou Pardubického kraje a města Chrudim.

Ohlasy k utkání

Felipe Conde, trenér FK Chrudim: „Utkání jsme nezačali dobře, asi se projevila tíha prvního střetnutí. Postupem času se ale tým zlepšoval, zejména po obdržené brance jsme mohli vyrovnat a jít do přestávky za remízového stavu. V druhém poločase měl náš výkon slušnou úroveň, velmi dobře jsme bránili, vytvořili si šance a podařilo se nám výsledek otočit, pak jsme ale bohužel obdrželi dva rychlé góly. Proto jsme museli začít hrát bez brankáře a při této variantě hry vstřelili vyrovnávací gól. V závěru jsme pak dobře ubránili hru Benfiky pět na čtyři. Dokonce jsme mohli vstřelit i vítěznou branku, přesto jsem s výkonem mých svěřenců naprosto spokojený. Nyní je však čas na toto utkání zapomenout a začít se soustředit na zápas proti Kairatu. Bude se zřejmě jednat o podobné střetnutí jako dnes, a proto si myslím, že pokud se budeme prezentovat stejným výkonem, můžeme pomýšlet na další vynikající výsledek.“

Pulpis, trenér SL Benfica: „První zápas bývá vždy těžký, máme za sebou dlouhou cestu a časový posun, ale na to se vůbec vymlouvat nemůžeme. Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas, protože úroveň chrudimského týmu známe. Měli jsme ale hrát mnohem lépe, než tomu ve skutečnosti bylo. Hlavně druhý poločas jsme měli být důraznější, rychlejší a kontrolovat hru tak , jako se nám to dařilo v první půli. Nabídli jsme soupeři řadu protiútoků a ten naše chyby dokázal třikrát potrestat. Remíza je pro nás zklamáním, ne snad kvůli tomu, že jsme získali jen bod, ale především kvůli předvedené hře.“

Elite Round: SL Benfica - FK Chrudim 23. 11. 2022

2003/04, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22

2004/05, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22, 2022/23