Po remíze s Luxolem byla Chrudim sedmnáct minut od postupu do Final Four

V posledním zápase Elite round Ligy mistrů čekal na chrudimské futsalisty mistr Malty a k uchování nadějí na postup do semifinále této nejvyšší evropské klubové soutěže museli minimálně bodovat, což se jim nakonec po trochu utrápeném výkonu podařilo. Čekali tak na zaváhání portugalské Benfiky ve večerním utkání s domácím Kairatem Almaty, což se ale bohužel nekonalo.

UEFA Futsal Champions League, Elite Round, 26. 11. 2022,

Luxol St Andrews Futsal Club

2:2
(1:1)
Branky: 3. Doša (Torres), 32. Telisi (vlastní) – 7. Fumasa (Alves), 25. Alves (Vevé).
FK Chrudim: Dudu (Javorski) – Everton, Doša, Torres, Radovanovič – D. Drozd, Slováček, P. Drozd, Capinha – Koudelka, Max, Mareš, Kubát.
Luxol St Andrews Futsal Club: Celio (Vella) – Diece, Vevé, Oliveira Diaz, Raducu – Alves, Zammit, Maikinho, Telisi, Pulido, Fumasa, Bizjak.

Počty před utkáním byly jasné. Pokud chtěla Chrudim pomýšlet na postup, musela získat minimálně o jeden bod více než Benfika, to znamená každopádně bodovat a spoléhat na slova kouče Almaty Kaká, který na tiskové konferenci prohlásil, že i když již Kairat postoupit nemůže, udělá všechno pro to, aby se rozloučil s Ligou mistrů vítězstvím.

Utkání s Luxolem začalo opatrně, nicméně více na míči byl mistr České republiky a ten si také ve 3. minutě vypracoval první vážnější příležitost, po dobré kombinaci ale Radovanovič nezamířil v dobré pozici přesně. Za dvacet vteřin se však již v zápise uvedení domácí radovali, když skóre otevřel po přihrávce Torrese Doša. Po této brance přišly další náznaky šancí Východočechů, jenže udeřilo na druhé straně. V 7. minutě si Chrudim nepohlídala rozehraný aut a Fumasa střelou o tyč vyrovnal.

A tento laciný gól se svěřenci trenéra Condeho zamával. Sice byli dál aktivnější a rozhodně více zaměstnávali brankáře Celia než Malťané Duda, taková ta lehkost se ale jakoby vytratila. Ve 12. minutě se jim přesto naskytla obrovská příležitost vzít si ztracené vedení nazpět, když se Celio vysunul na polovinu hřiště, ztratil tam míč a Dudu střílel přes celou palubovku na prázdnou klec, bohužel ji však netrefil. Poté začali trochu frustrovaní „domácí“ zbytečně faulovat, Doša dokonce uviděl zbytečnou žlutou kartu a již na konci 13. minuty měli pět akumulovaných faulů. Luxol toho chtěl pochopitelně využít, začal hrát aktivněji a za tři minuty vyzkoušel pozornost Duda Oliveira Diaz. Ještě větší příležitost k posunutí skóre ale měl v 18. minutě na druhé straně David Drozd a jeho vydařenou ránu zneškodnil Celia až na brankové čáře. V závěru první půle to ještě zkoušeli znovu David Drozd a Everton, stav se však nezměnil.

Druhý poločas začal opět opatrně, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. Po odehrání dvou minut přišla neplánovaná přestávka, když odkopnutý míč trefil notebook s časomírou a ta přestala fungovat, musela se restartovat. A když se opět rozehrálo, dostavila se na sálové boty Chrudimáků nervozita. Hráče přestal míč poslouchat, nezakončovali a trest na sebe nenechal dlouho čekat. Ve 25. minutě vystřelil Alvez a ke zděšení všech českých příznivců proklouzl do sítě - 1:2. Po této brance nezbylo Východočechům nic jiného, než se tlačit do útoku a ve 28. minutě je za to mohl z brejku potrestat Diece, Dudu ale bravurním zákrokem svůj tým podržel. Do toho se probudili kazašští fanoušci, kteří očividně fandili Luxolu, protože při porážce Chrudimi měl Kairat ještě naději na vítězství ve skupině, a tím pádem postup.

Klinická smrt pak přišla ve 32. minutě, v níž nastřelil Pulido tyč. Naštěstí ale zafungovalo staré známé pravidlo nedáš – dostaneš. Z protiútoku zatáhl na pravé straně Torres balón a jím nastřelený míč si před nabíhajícím Capinhou srazil do vlastní sítě Telisi (2:2). Navíc se hned poté strhla u střídačky Malťanů strkanice, po níž uviděl červenou kartu Alves. To vše zase vrátilo Chrudimské do hry, začali opět předvádět „jejich“ futsal a Pavel Drozd a po chvíli Dudu pořádně vystrašili svými pokusy Celiu. V té době už se na palubovce objevoval v úvodu nehrající Max a svoji práci odváděl opravdu dobře. Přestože v pondělí oslaví již 39 narozeniny, svým napadáním dělal soupeři velké problémy a dvě minuty před koncem se dostal i do zakončení, střelu mu však Celio chytil. V samém závěru se pak zase děly věci. Devatenáct vteřin před koncem měl po nástřelu Koudelky na své noze vítězný gól Pavel Drozd, ale přestřelil a hned z protiútoku orazítkoval břevno Raduco. Na konečné remíze se tak již nic nezměnilo a Chrudimští stále živili naději na postup.

Museli ale fandit Kairatu Almaty, který ve večerním zápase hostil Benfiku a přát si, aby ji porazil. Kazaši se krátce po začátku dostali do vedení a to drželi ještě sedmnáct minut před koncem. Pak se ale Portugalcům podařilo vyrovnat a dvě minuty před koncem při power play Almaty vsítit i vítězný gól. Z postupu do Final Four se tedy raduje tým SL Benfica, Chrudimští skončili v konečné tabulce druzí. Škoda, postup byl velmi blízko...

Na závěr ještě dodejme, že dalšími postupujícími do Final Four jsou portugalský Sporting, španělská Palma Futsal a Anderlecht Brusel, který po remíze ve vzájemném zápase s Barcelonou 5:5 postoupil díky lepšímu skóre o jednu branku! Final Four se bude hrát v květnu příštího roku.

Autor: Radek Pecina

Akce je realizována s podporou Pardubického kraje a města Chrudim.

Elite Round: FK Chrudim - Luxol St. Andrews FC

2003/04, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22

2004/05, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22, 2022/23