Pohár SFČR je opět náš, celkově po třinácté!

Futsalisté FK Chrudim v úterý večer obhájili zisk Poháru SFČR, to je druhé největší tuzemské futsalové trofeje. Jejich finálová cesta za vysněným triumfem měla svá úskalí a nakonec se povedla dokončit až díky dvěma brankám Evertona v posledních devadesáti vteřinách hry. Klub se tak může pyšnit již třinácti těmito nádhernými poháry.

Pohár SFČR, finále, 20. 12. 2022,

SK Slavia Praha

5:3
(2.1)
Branky: 2. D. Drozd (Koudelka), 20. D. Drozd (Capinha), 26. Capinha (Everon), 39. Everton (pen.), 40. Everton – 20. Sláma, 26. Ševčík (pen.), 36. Ševčík
FK Chrudim: Dudu (Javorski) – Koudelka, D. Drozd, Slováček, P. Drozd – Everton, Doša, Max, Radovanovič – Capinha, Mareš, Balog, Kubát
SK Slavia Praha: Žežulka (Vondráček) – Homola, Hrdina, Brychta, Sita – Havrda, Ševčík, Kuchta, Vaktor, Záruba, Sláma, Tillinger

Finálový zápas se odehrál v pražské UNYP aréně na Podvinném mlýně jako vyvrcholení akce Futsal za život a jako jasný favorit do něho nastupovali v zápise uvedení domácí Chrudimští, na jejichž vítězství měla například sázková kancelář Tipsport vypsaný kurz jen pouhých 1,07. A svěřenci trenéra Condeho začali svoji roli potvrzovat velmi záhy, když se již po 104 vteřinách hry prosadil po přihrávce Koudelky pohotově levačkou David Drozd. I v dalším průběhu dělal jejich vysoký pressing Slávistům velké problémy a zúročit jej mohl v 6. minutě opět David Drozd, tentokrát ale v jasné pozici netrefil zařízení. Za tři minuty se ocitl v dobré pozici jeho bratr Pavel, ale ani on nezamířil přesně. O chvilku později pak dokonce nastřelil tentýž chrudimský útočník tyč. Čekání na druhý uklidňující úspěch pokračovalo i v polovině poločasu po šanci Radovanoviče. Když se v dalším průběhu neprosadil Max ani Slováček, měnil se stav až 38 vteřin před sirénou, kdy po narážečce s Capinhou zvýšil na 2:0 opět David Drozd. Jenže radost Východočechů trvala pouhých 11 vteřin, než zaváhání v obraně potrestal Sláma.

V ochozech UNYP arény bylo možno spatřit řadu osobností ze světa sportu, jako byli bývalí fotbaloví reprezentanti Jan Koller, Vladimír Šmicer či David Lafata, kteří v předzápase finále remizovali s týmem Vladimíra Mikuláše 6:6. Nechyběli tu ale ani předseda FAČR Petr Fousek, předseda SFČR Radek Lobo, trenér Interobalu Plzeň Marek Kopecký či kouč Sparty Praha Beni Simitči a v neposlední řadě ani kandidát na prezidenta a bývalý sportovní redaktor České televize Karel Diviš.

Druhý poločas začal opět pod taktovkou Chrudimi a ve 22. minutě měl třetí gól na noze Slováček, jeho pokus ale vykopl na brankové čáře Vaktor. Ve 26. minutě se již početná enkláva chrudimských fanoušků, kteří opět přijeli svůj tým podpořit, gólové radosti dočkala, když Everton vypíchl rozehrávku Slavie a předložil ideálně míč Capinhovi (3:1).

Ale i tentokrát přišla odpověď Pražanů velmi rychle. Ještě v téže minutě totiž Radovanovič zfauloval v pokutovém území Kuchtu a Ševčík z penalty opět vstřelil kontaktní gól. Chrudimské mohl o dvě minuty později znovu uklidnit David Drozd, ale tentokrát se míč po jeho střele pouze otřel o vnější tyč. Krátce nato se objevil po autu v dobré pozici jeho bratr Pavel, ale Žežulka pěkným zákrokem vytěsnil míč na roh. Přesně v čase 30:00 mohli udeřit na druhé straně Slávisté, utajenou ránu Ševčíka ale stačil Dudu na poslední chvíli zneškodnit. Varování však Chrudimští nevzali na zřetel a ve 36. minutě přišlo vyrovnání, když Ševčík z trestného kopu obstřelil špatně postavenou zeď – 3:3.

K nečekanému průběhu posledních minut určitě Východočechům nepomohl ani fakt, že dvě minuty před koncem již měli pět akumulovaných faulů a hráli pod hrozbou prodloužené penalty. Dramatický závěr vyvrcholil 90 vteřin před koncem, kdy Ševčík po rohovém kopu fauloval ve vápně Davida Drozda a Everton z následné penalty vsítil vítězný, pohárový gól.

Slávisté ihned odpověděli hrou bez brankáře, aby je za to potrestal 13 vteřin před koncem střelou do prázdné klece znovu Everton.

Futsalisté Chrudimi se tak po třinácté v historii stali vítězem Poháru SFČR! Hoši, děkujem!!

autor: Radek Pecina

Finále Poháru SFČR: FK Chrudim - SK Slavia Praha - zápas

2003/04, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22

2004/05, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22, 2022/23