Chrudim zvládla „reklamu na futsal“ a postup má ve svých rukách

Neskutečný zážitek, kterému nechybělo snad nic, předvedli příznivcům futsalu mistři České republiky a Lucemburska v rámci vzájemného souboje druhého hracího dne Main round UEFA Futsal Champoins League skupiny 8, které se tento týden odehrává v severomakedonském Skopje. Nakonec se z nejtěsnější výhry raduje FK Chrudim a stále má ve svých rukách postup do Elite round Ligy mistrů, druhého kola nejvýznamnější klubové soutěže Evropy.

UEFA Futsal Champions League, Main round, 27. 10. 2022,

FK Differdange 03

1:2
(0:1)
Branky: 27. Oliveira Garrido (Unjanque) – 14. Everton (Doša), 24. P. Drozd (D. Drozd).
FK Differdange 03: Xot (Mariano) – Mareco, Martinez, Rejala, Oliveira Garrido – Da Silva Bocum, Danny, Paulinho, Robinho, Claro, Unjanque, Gassmann, Djó.
FK Chrudim: Dudu (Javorski) – D. Drozd, Slováček, P. Drozd, Capinha – Doša, Everton, Radovanovič, Torres, Max, Koudelka, Mareš, Balog.

Matematika před zápasem byla pro Chrudimské jasná. Pokud chtěli mít postup do další fáze Ligy mistrů stále pod kontrolou, museli zvítězit, remíza už by byla velkou komplikací. Zápas také začali dobře a hned po 40 vteřinách hry se po chybě soupeřovy obrany ocitl ve velké příležitosti Capinha, bohužel mu však rána dobře nesedla a Slováček na míč nedosáhl. Ve 3. minutě poprvé zahrozili Lucemburčané, ale ani Rejala netrefil zařízení. O dvě minuty později ostře zajel Unjanque ve výskoku do gólmana Dudu, chrudimský brankář zůstal chvíli ležet otřesený na palubovce a došlo k první větší strkanici obou táborů, která jen dokazovala, že emoce pracují a jde opravdu o hodně. Rozhodčí, kteří jsou mimochodem asi nejslabším článkem tohoto turnaje, ale situaci vyřešili pouze napomenutím, a tak paradoxně jediným, kdo po tomto incidentu uviděl žlutou kartu, byl trenér Conde! Nicméně atmosféra v hale ještě více zhoustla.

V 9. minutě vytasil Dudu parádní zákrok po střele Dannyho. Po deseti minutách hry přišel chrudimskýfaul/nefaul uprostřed hřiště, který byl ale odpískán a i přihlížející hráči Lučence se divili, co to sudí píská. Češi totiž od té doby hráli s pěti akumulovanými fauly a s hrozbou prodloužené penalty, zatímco soupeř neměl ani jediný. Trenér Conde se snažil své svěřence, cítící křivdu, uklidnit oddechovým časem, což se mu na nějaký čas podařilo. Navíc přišla 14. minuta, v níž si na dlouhou rozehrávku naběhl po levé straně Everton a z velkého úhlu překvapil brankáře Xota – 1:0. Minutu na to však mohlo být srovnáno, když Torresovu rozehrávku vystihl Rejala, naštěstí nezamířil přesně a prostor mezi třemi tyčemi vůbec netrefil.

Na konci 18. minuty podnikl dlouhý výlet Dudu, z něho vybídl do šance Davida Drozda, ale Xot byl tentokráte pozorný. Takřka po rozehrání byl právě David Drozd ostře faulován, navíc do něho ještě druhý z obránců soupeře kopl míč a na palubovce se strhla mela, za kterou by se nemuseli stydět ani hráči NHL. Po dlouhých debatách nakonec uviděli tři „nejpilnější“ aktéři žluté karty (Doša – Da Silva Bocum, Danny), ale určitě se zde dal vytasit i žetonek červené barvy. Když už se zdálo, že se po strkanici poločas pouze dohraje, povedla se pouhých osm vteřin před sirénou Differdange pěkná akce, po které podrazil Dudu v pokutovém území Robinha a kopala se penalta. Tu ale chrudimský gólman Dannymu zneškodnil!

Druhá půle začala oboustranně opatrně, zřejmě se oba trenéři snažili své svěřence v kabině především zklidnit. Přesto měli Lucemburčané míč častěji pod kontrolou a hned ve 22. minutě měl po zaváhání v obraně vyloženou příležitost Robinho, opět ale netrefil zařízení. O dvě minuty později vyrazil Dudu nebezpečný trestný kop Paulinha a chvíli nato skončil míč po teči Slováčka dokonce na tyči. Z protiútoku ale přišla chrudimská odpověď. David Drozd skvěle vybojoval zdánlivě ztracený míč, předložil jej nehlídanému bratru Pavlovi a ten podruhé překonal Xota. Radost hráčů, vedení i tří bubnujících fanoušků v hledišti byla veliká. Jenže tlak soupeře nepolevoval a o tři minuty později se mu povedla pěkná akce, na jejímž konci byl dloubáček Oliveira Garrido – 2:1.

A mohlo být ještě hůře. Ve 29. minutě předvedla hned trojice hráčů Differdange krásný ťukes, Martinez ale akci překombinoval. A zase mohli Chrudimští z protiútoku udeřit, Slováček měl na noze třetí gól, proti však byla tyč. Tři minuty před koncem sáhli Lucemburčané ke hře bez brankáře a hned toho mohl využít Pavel Drozd, těžký míč ale do prázdné klece neusměrnil. Jinak však Chrudimští skvěle bránili a soupeři nějakou vážnější šanci nepovolovali. Již se zdálo, že tak dojdou v poklidu pro tři zlaté body do tabulky, když tu se pouhé dvě vteřiny před koncem zjevila před Dudem dvojice hráčů Differdange, „hvězda zápasu“ ale u tyče skvěle vychytal Dannyho a mohl tak se spoluhráči slavit nesmírně cenné vítězství.

Ve druhém čtvrtečním utkání skupiny 8 porazil Lučenec Skopje 4:0 (2:0) a vede o skóre tabulku, právě před Chrudimí.

Akce je realizována s podporou Pardubického kraje a města Chrudim.

Ohlasy k utkání

Felipe Conde, trenér FK Chrudim: „Dnešní utkání bylo velkou bitvou, oba týmy nechaly na hřišti maximum. Bylo znát, že proti sobě nastoupila dvě kvalitní mužstva, bohužel v první půli jsme byli trošku limitování tím, že jsme brzy nasbírali pět faulů. Poté jsme museli být v soubojích velmi opatrní, abychom neobdrželi šestý, a tím se dostal soupeř na koně. Takže jsme se museli posledních deset minut první půle soustředit pouze na obranu, což se nám celkem dobře dařilo. Až v posledních vteřinách bohužel překonal Differdange naši bránící čtveřici a po faulu v pokutovém území zahrával penaltu, kterou ale Dudu perfektně zneškodnil. Začátek druhé půle byl vyrovnaný, podařilo se nám vstřelit druhý gól, ale pak jsme soupeři umožnili chodit po našich chybách do spousty protiútoků a snížit. Myslím si ale, že při takové úrovni a intenzitě zápasu jsou chyby přirozené, protože na hráčích se již může projevovat únava. V závěru jsme dobře bránili soupeřovu power play a přiklonilo se na naši stranu i štěstí, které nám v zápase s Lučencem chybělo. O výsledku rozhodovaly drobné detaily, a proto si myslím, že je naše vítězství zasloužené, Včera jsme měli obrovské množství příležitostí a nevyhráli jsme, dnes jsme měli šancí daleko méně a zvítězili jsme, takový je prostě sport. Tato výhra je odměnou za práci celého týmu, všichni nechali na hřišti maximum a svým dílem tak přispěli k úspěchu mužstva. Máme však stále před sebou těžkou práci. Musíme co nejrychleji zregenerovat síly a odpočinout si, abychom byli co nejlépe připraveni na sobotní utkání s domácí Skopje.“

Oliveira Amaral, trenér FC Differdange 03: „Myslím si, že z naší strany se jednalo o mnohem lepší zápas než před rokem v Chrudimi. Hráli jsme velmi dobrý futsal, byli stále ve hře, snažili se být konkurenceschopní, ale nebylo to dost na to, abychom utkání vyhráli. Udělali jsme všechno pro to, abychom dnes uspěli, jsem na své hráče hrdý, ale bohužel jsme své vypracované šance nevyužili, a proto se raduje soupeř. Gratuluji Chrudimi k vítězství.

2003/04, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22

2004/05, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22, 2022/23