Na úvod turnaje vítězství na penalty

V pátek v podvečer vstoupili futsalisté FK Chrudim do silně obsazeného turnaje NIKARS SUMMER CUP v lotyšské Rize a po dramatickém průběhu plném zvratů nakonec porazili litevský Žalgiris Futsal na penalty. Zítra se střetnou s domácím celkem FC RFC Futsal.

Přípravné zápasy, 1. kolo, 18. 8. 2023, Rimi Olympic Center

Kauno Žalgiris futsal

5:4pp
(2:1)
Branky: 16. D. Drozd (P. Drozd), 20. Slováček (P. Drozd), 29. D. Drozd (Záruba), P. Drozd (André), rozhodující penalta Slováček – 3. Bezzera (Janderson), 30. Bezzera (Zagurskas), 33. Janderson, 3. Bezzera (Janderson).
FK Chrudim: Jackson (Špánik) – Everton, Záruba, André, Balog – Koudelka, D. Drozd, Slováček, P. Drozd, Max, Mareš, Krotil.
Kauno Žalgiris futsal: Dutra (21. Macenis) – Zagurskas, Bezzera, Janderson, Pires – Reimaris, Sendžikas, Zenkovas, Voskunovič, Pivoras, Žitakauskas.

Hra byla v úvodu hodně rozháraná a plná nepřesností, z čehož také pramenil vedoucí gól soupeře. Po chybné rozehrávce a nepovolené malé domů totiž zahrávali futsalisté z města Kaunas nepřímý volný kop, po němž otevřel skóre Bezzera. Vyrovnat mohl v 6. minutě David Drozd, ale v jasné pozici nastřelil jen tyč. Postupem času přesto získávali Chrudimští více ze hry a v 16. minutě za to byli po zásluze odměněni, když rychlou spolupráci bratrů Drozdů zúročil David. Do kabin nakonec odcházeli svěřenci kouče Alecia ještě spokojenější, neboť pouhých 7,4 vteřiny před sirénou zajistil poločasové vedení Slováček.

Druhou půli zahájila náporem česká reprezentační čtveřice, ale přes řadu šancí uklidňující třetí branka nepřišla. Pozorný ale musel být i gólman Jackson, protože soupeř vedený bývalým chrudimským trenérem Dentinhem hrozil z nebezpečných brejků. Ve 26. minutě se poněkolikáté osvědčila spolupráce nově sestavené dvojice André – Max, druhý jmenovaný však opět nastřelil jen brankovou konstrukci. O tři minuty později ale vytoužený třetí úspěch českého mužstva přece jen přišel, po rohovém kopu se prosadil David Drozd. Jenže uspokojení z dvoubrankového vedení trvalo pouhých 22 vteřin a Litevce dostal opět na dostřel Bezzera (3:2). Chrudimští však nadále pokračovali ve své hře a Žalgiris připravující se na základní skupinu Ligy mistrů je „stíhal“ jen za cenu žlutých karet, kterých nakonec obdržel v utkání hned šest! Proto přišla jako rána z čistého nebe ve 33. minutě střela Jandersona z velké dálky, která k překvapení všech skončila v síti. Vyrovnaný stav ale nevydržel dlouho. Po půl minutě vyrobil soupeř šestý akumulovaný faul, Maxovu střelu z prodloužené penalty ještě brankář Macenis vyrazil, stejně tak i dorážku Andrého, na další v podání Pavla Drozda již ale neměl – 4:3. Drama však zdaleka nebylo u konce. Ve 35. minutě tvrdě sestřelil pronikajícího Bezzeru Koudelka, uviděl červenou kartu a sám postižený v následné přesilovce vyrovnal. Na obou týmem byla v závěru vidět velká snaha zápas rozhodnout, oba také zkoušely hru bez gólmana, na nerozhodném stavu se ale již nic nezměnilo. O vítězi tak musel rozhodnout penaltový rozstřel, který nakonec úspěšně zvládli Chrudimští a mohli se tak radovat z prvního vítězství v turnaji. Stínem zápasu bylo poměrně velké množství zranění, zapříčiněné hodně kluzkou palubovkou.

Ve druhém pátečním utkání vyhrál Piast Glivice nad domácí RFS Futsal Riga 6:3 a právě Lotyši čekají na Chrudimské v sobotu od 20:00 hodin.

Ohlasy k utkání

Alecio, trenér FK Chrudim: „Nastoupili jsme k prvnímu zápasu sezony prakticky bez tréninků, navíc jsme ani neměli kompletní tým, a proto jsme nemuseli zatím řešit s hráči nějakou velkou taktiku. Přesto mne mile překvapilo, jak kluci zápas odehráli, je na nich vidět obrovská kvalita, nahrávky měly oči, s tímto jsem naprosto spokojený. Na tomto výkonu se dá určitě stavět, potřebujeme jen nějaký čas.

Co se týče kluzké palubovky, tak o ní jsme věděli, přesvědčili se o tom již ve čtvrtek na tréninku. Hala je nová, bylo velké dusno, hráči dost zpocení, a tak ten povrch udělal své. Ale tak to je, obě strany na tom byly stejně. Mareš a Everton, kteří utkání nedohráli, již jsou v péči fyzioterapeuta a uvidíme, jak na tom zítra budou a zda nastoupí. Možná bude moci hrát i vyloučený Koudelka, ráno se sejde direktoriát turnaje se zástupci klubů a rozhodne co a jak.“

2003/04, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22

2004/05, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22, 2022/23