Druhý zápas Chrudim prohrála a turnaj nevyhraje

Futsalistům FK Chrudim se druhé utkání turnaje NIKARS SUMMER CUP v lotyšské Rize nevydařilo. Přestože proti domácímu celku RFS o poločase vedli, v druhém hned čtyřikrát inkasovali a s vidinou vítězství v turnaji se musí rozloučit. V neděli se hrají poslední dva zápasy a svěřenci trenéra Alecia mohou stále pomýšlet alespoň na konečnou druhou příčku

Přípravné zápasy, 2. kolo, 19. 8. 2023, Rimi Olympic Center

FK RFS futsal

4:2
(0:1)
Branky: 22. Matjušenko (Baklanovs), 30. Jerofejevs (Kuješovs), 38. Baklanovs, 40. Matjušenko – 15. D. Drozd (Záruba), 35. D. Drozd (P. Drozd).
FK RFS futsal: Križanovskis (15. Souza) – Dudu, Babris, Matjušenko, Baklanovs – Kulešovs, Tarakanovs, Jerofejevs, Kuješovs, Borisenoks, Motils, Grislis, Krjukovičs.
FK Chrudim: Jackson (Špánik) – Mareš, Slováček, D. Drozd, P. Drozd – Koudelka, Záruba, André, Max - Balog, Krotil.

Samotné utkání začalo s desetiminutovým zpožděním, a to i díky hromadné bitce v prvním střetnutí dne, v němž nakonec polské Gliwice porazily Žalgiris 4:1. Pro Chrudimské bylo ale spíš důležité, že do zápasu mohl nastoupit vyloučený Koudelka a také zraněný Mareš, další marod Everton bohužel takové štěstí neměl. Při opatrném začátku se hra pohybovala převážně ve středu palubovky a co prošlo zlikvidovali pozorní brankáři. První opravdu vyloženou šanci tak diváci viděli až v 10. minutě, Baklanovs však nenamířil z brejku přesně. O minutu později měl po zaváhání gólmana Jacksona ještě větší tutovku Babris, naštěstí ale netrefil zcela prázdnou klec. Odpovědět mohl na druhé straně po chvíli Max, ale i zde kraloval gólman Križanovskis. Úvodní branka střetnutí tak padla až v 15. minutě a radovali se hosté, po rychlém rozehrání Záruby se z otočky přesně levačkou trefil David Drozd. RFS kupodivu ihned vystřídal brankáře a vzal si oddechový čas, k vyrovnání to však nevedlo. Naopak druhý gól mohl do přestávky vstřelit po pěkné samostatné akci Slováček a v poslední vteřině netrefil Balog přes celé hřiště opuštěnou klec.

Druhý poločas začal chybou Baloga, střela Baklanovse šla ale naštěstí mimo. Přesto pokračovali Lotyši v náporu a za minutu se dočkali vyrovnání, když střelu Baklanovse do tyče dorazil do sítě Matjušenko. Chrudimští se z vyrovnání nějaký čas vzpamatovávali, ve 26. minutě ale měli obrovskou příležitost si vzít vedení zpět, obě gólové dorážky Slováčka však zneškodnil Sousa. Šance na převážení skóre na svoji stranu pak měly oba týmy, uchytila se ale až ve 30. minutě ta domácí – Jerofejevs po rohu 2:1. Sedm minut před koncem přistoupili svěřenci trenéra Alecia k power play, tutovku Pavla Drozda ještě vychytal Sousa, o chvíli později již ale jeho bratr David vyrovnal. Hosté následně pokračovali ve hře bez brankáře, ve 37. minutě ale musel André skluzem přerušit rychlý brejk soupeře a uviděl bez milosti červenou kartu. V následné přesilovce zas přistoupili k power play hráči RFS, jejich obří šanci ale uhasil odkopem z brankové čáry Pavel Drozd. Chvilku poté však nařídil sudí gólmanu Jacksonovi dost přísně vystřídat (pro údajnou simulaci zranění (!?!) a „studený“ Špánik míči v cestě do sítě po dorážce Baklanovse nezabránil. Hosté následně s cílem vyrovnat přistoupili opět k power play a 17 vteřin před koncem inkasovali přes celé hřiště počtvrté.

Poslední zápas turnaje odehrají Chrudimští s již jistým vítězem, polským týmem Piast Gliwice Futsal, a to v neděli od 16:30 hodin místního času (našeho 15:30h).

Ohlasy k utkání

David Drozd, autor obou branek FK Chrudim: „První poločas měl z naší strany určité parametry a také jsme 1:0 vedli. Bohužel jsme do druhé půlky nevstoupili moc dobře a brzy inkasovali vyrovnávací gól. Stále se učíme nový systém a měli i málo tréninků, což určitě na palubovce bylo také znát. Postupem času, kdy se počala projevovat i únava, jsme začali dělat chyby a soupeř se dostal na koně. My jsme pak museli dotahovat jeho náskok v power play, což se nám sice podařilo, ale pak přišlo vyloučení a to asi utkání rozhodlo. Z naší strany určitě nešlo o optimální výkon, ale pořád se jedná jen o přípravu a my se musíme každý den posouvat výš, aby to pak v lize bylo lepší.

Co se týče vyloučení, tak se přiznám, že jsem zákrok samotný moc neviděl, zrovna jsem se vracel. Ale rozhodčí ho pískli asi pět vteřin poté, co se to stalo, a evidentně také oba váhali. Přišlo mi, že náš skluz soupeřův hráč přeskakoval, nadskakoval a najednou byla červená, což jsme nechápali. Bohužel to dost zásadně ovlivnilo konec utkání.

Zde při střetnutích panuje hrozné dusno. V Thajsku bylo sice také teplo, ale haly tam měli klimatizované a bylo v nich o zápasech podstatně líp. Únavu již samozřejmě cítíme, hlavně my reprezentanti jsme utkání v poslední době odehráli dost, ale ještě nás čeká poslední, tak musíme zmobilizovat síly a pokusit se zítra rozloučit se s turnajem vítězstvím.“

2003/04, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22

2004/05, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22, 2022/23