Po nejlepším výkonu na turnaji nakonec třetí

Bez několika zraněných hráčů a s viditelnou únavou v nohách nastoupili futsalisté FK Chrudim k poslednímu zápasu turnaje NIKARS SUMMER CUP v lotyšské Rize. Proti již jistému vítězi, polským Gliwicím, však předvedli parádní a skvěle taktický výkon, kdy jim chybělo jen několik málo vteřin k vítězství. Nakonec ale prohráli na penalty a v turnaji obsadili třetí příčku.

Přípravné zápasy, 3. kolo, 20. 8. 2023, Rimi Olympic Center

Piast Gliwice Futsal

FK Chrudim

3:2pp
(0:1)
Branky: 26. Pegacha (Lazareti), 40. Cadini (Pegacha), rozhodující penalta Pegacha - 30. P. Drozd (Záruba), 38. P. Drozd
Piast Gliwice Futsal: Tsypun (Widuch, Król) – Pegacha, Zatovic, Bortoletto, Varela – Lazareti, Graca, Gitahy, Cadini, Gonzalez, Bertoline, Janiszewski, Matras, Roll
FK Chrudim: Špánik (Jackson) – Slováček, Balog, D. Drozd, P. Drozd – Koudelka, Mareš, Max, André, Záruba, Krotil

Komentář

Jelikož v prvním nedělním utkání porazil domácí RFS litevský Žalgiris 6:2, bylo před posledním střetnutím zajímavého a skvěle zorganizovaného turnaje o konečném pořadí rozhodnuto.

Zřejmě i proto pošetřil trenér Alecio lehce zraněného gólmana Jacksona a mezi tři tyče se postavil poprvé od úvodní minuty za A tým mladičký Michal Špánik. Když to soupeřův hlavní kouč Duarte zpozoroval, vzal si již po 29 vteřinách hry oddechový čas a pravděpodobně nařídil svým svěřencům střílet, takže ti v úvodu opravdu „šili“ ze všeho. Špánik se opravdu nenudil. Chrudimští ale i díky němu úvodní nápor Gliwic přežili a v 6. minutě mohl otevřít skóre Mareš, bohužel ale v dobré pozici nezamířil přesně. Z protiútoku naopak Lazareti orazítkoval tyč. Následně začali svěřenci trenéra Alecia přerušovat nápor soupeře power play a tato taktika vycházela na výbornou. Získávali více ze hry a v 17. minutě mohli jít i do vedení, Pavel Drozd ale tentokrát svou šanci neproměnil.

Také v úvodu druhé půle si vytvořili Chrudimští při hře bez brankáře hned tři velké příležitosti, bohužel ani jedna v síti neskončila. Zaskočení Poláci najednou nevěděli, co si počít, a tak také přistoupili k power play, samozřejmě když byli na míči. A právě v této variantě hry se jim podařilo poprvé překonat Špánika, ve 26. minutě se z dálky přesně trefil Pegacha. Podruhé se stav měnil o tři minuty později, kdy nejprve napálil Gytahy míč do spojnice, aby z protiútoku a velkém závaru vymetl pravou šibenici Pavel Drozd – 1:1. Ve 33. minutě mohl převážit misky vah zajímavého střetnutí na stranu českého týmu André, zcela sám před gólmanem ale nastřelil jen jeho rameno. Stav se tak měnil až dvě minuty před koncem, kdy vyrobil hrubku Cadini, míč zachytil Pavel Drozd a nechytatelně poslal Chrudimské do vedení. Soupeř se následně opět vrhl do hry bez brankáře a minutu před koncem mohl zápas definitivně rozhodnout Koudelka, přes celé hřiště ale trefil jen tyč. A bohužel v čase 39:47 tečoval s návlekem hrající Cadini míč přesně do sítě a vyrovnal na konečných 2:2. O vítězi tak musel rozhodnout penaltový rozstřel, v jehož páté sérii nejprve nastřelil David Drozd jen tyč, aby následně Pegacha rozhodl o vítězství Gliwic.

Chrudimští tak skončili v turnaji na konečné třetí příčce. Navíc jejich hráč Roman Mareš obdržel cenu za nejstaršího hráče celého klání.

Konečná tabulka:

1. Piast Gliwice 3 2 1 0 0 8 12:6

2. RFS Riga 3 2 0 0 1 6 13:10

3. FK Chrudim 3 0 1 1 1 3 8:10

4. Žalgiris 3 0 0 1 2 1 7:14

Michal Špánik, brankář FK Chrudim: „Myslím si, že jsme měli po většinu zápasu ve hře nadvládu a samotného mne až překvapilo, jak skvěle jsme hráli power play, kterou jsme přitom ještě ani netrénovali. Jen je škoda, že při ní nenapadalo do soupeřovy sítě víc gólů. Naopak mě mrzí menší chybičky, po kterých jsme inkasovali, i z mé strany se asi dala jedna branka chytit. Celkově si ale myslím, že jsme odvedli skvělý výkon a jsem spokojený.

Že půjdu chytat jsem se dozvěděl od trenéra gólmanů Šimona asi tři hodiny před zápasem a přiznám se, byl jsem nervózní. Sice jsem již za A tým nastoupil, ale bylo to v průběhu hry a tak na dvě tři minutky, teď to bylo něco úplně jiného. Zachytat si celé utkání, navíc na takovéto úrovni a proti takovým týmům, které tu v Rize byly, je neskutečné a pro mě určitě skvělý zážitek.“

Autor: Radek Pecina