V prvním zápase schytal Helas kanára

Futsalisté FK Chrudim vstoupili do semifinálové série play off 1. Futsal ligy proti brněnskému Helasu vítězně. I když soupeř zejména v prvním poločase vzdoroval, nakonec odjel z Heřmanova Městce s šesti góly, zatímco obrana Východočechů v čele v brankářem Victorem neinkasovala ani jednou. Druhé střetnutí je na programu v pátek v Brně.

1. Futsal liga, SF1, 22. 4. 2024, SH Heřmanův Městec

Helas Brno

6:0
(2:0)
Branky: 10. Vincenzo (Everton), 20. André (Max), 28. Vincenzo, 36. Max (Vincenzo), 37. Vincenzo (Záruba), 40. P. Drozd (Everton).
FK Chrudim: Victor (Špánik) – Everton, Igor, André, Vincenzo – Záruba, Slováček, D. Drozd, P. Drozd – Max, Koudelka, Mareš, Krotil
Helas Brno: Klímek (Mykytjuk) – Cupák, Havel, Směřička, Zdráhal – Svoboda, Perina, Matejov, Danko – Benda, Hanák, Krištof.

Domácí do semifinále nastoupili v nejsilnější možné sestavě, zato v týmu soupeře scházel kvůli zranění „Chrudimák“ Dominik Balog, jenž Brnu v pátém zápase čtvrtfinále svým hattrickem prakticky vystřílel postup. O první šanci utkání se postaral Everton, jehož jedovatá rána pořádně protáhla brankáře Klímka. Pak to zkoušel André a David Drozd, že by ale diváci viděli nějakou velkou převahu favorita, o tom nemohlo být ani řeči. Skóre se poprvé měnilo až v 10. minutě, kdy po rohovém kopu Evertona rozvlnil síť Vincenzo. Od této chvíle začali Jihomoravané praktikovat při svém držení míče hru bez brankáře, několikrát při tom i hodně zariskovali, na další velkou příležitost se však čekalo do 14. minuty, kdy překvapivě na druhé straně palubovky nastřelil Danko tyč. V 18. minutě mohl potrestat hru Helasu bez gólmana Koudelka, přes celé hřiště ale o pár decimetrů netrefil zařízení. Přesto se stav do přestávky ještě změnil, 27 vteřin před sirénou přesně zakončil rychlou akci André – 2:0.

Krátce po rozehrání druhého poločasu měl možnost zahrávání přímého kopu z nebezpečné vzdálenosti Cupák, Victor ale jeho pokus i následnou dorážku zneškodnil. A z protiútoku mohlo udeřit na druhé straně, střela Davida Drozda však skončila na tyči. Jinak Brňané stále průběžně prokládali svoje snažení power play, tedy pokud byli na míči, protože hra Východočechů se ve druhé půli očividně zvedla. Když padl ve 27. minutě třetí gól Chrudimi, byl brankář Klímek na svém místě, ale nejraději by asi seděl někde jinde, protože mu Vincenzo svoji umístěnou střelou parádně „zahrál na housle“.

O tři minuty později měli hosté jedinečnou možnost ke snížení, pěkně sehrané přečíslení však zakončil Směřička nepřesným zakončením. Ve 34. minutě byl Vincenzo blízko hattricku, ani on, ani dorážející Max však míč do sítě nedostali. Za dvě minuty si tato dvojice spolupráci zopakovala a tentokrát byl Max nekompromisní (4:0). Navíc hned za 12 vteřin završil svůj hattrick Vincenzo a o zisku prvního bodu v sérii bylo rozhodnuto. Proto bylo celkem nepochopitelné, že po chvíli zajel Cupák nevybíravě do hráče utkání a zezadu do kotníku stojné pravé nohy jej fauloval tak, že Vincenzo musel s bolestivou grimasou v obličeji střídat a zápas pro něj skončil. Krátce před koncem střetnutí pak završil vítězství chrudimských barev na tenisových 6:0 Pavel Drozd.

Autor: Radek Pecina

Ohlasy k utkání

Pavel Drozd, útočník FK Chrudim: „S konečným výsledkem panuje samozřejmě spokojenost, s předvedenou hrou, zejména tedy v prvním poločase, už ale moc ne. Helas má kvalitní mančaft, byl na nás výborně připravený a my si musíme uvědomit, že ne každého soupeře porazíme deset nula. Na soupeřovu hru v pěti jsme byli připraveni a zkoušeli si její bránění na tréninku, protože on tuto variantu předváděl již v pátém zápase čtvrtfinále. Samozřejmě to bylo těžké, nějaké chybičky jsme vyrobili, nakonec jsme však utkání zvládli s nulou vzadu, vedeme v sérii 1:0 a to je do dalších zápasů to pozitivní.“

Tomáš Galia, trenér Helasu Brno: „Na straně Chrudimi je obrovská kvalita a pokud s ní chceme držet krok a uhrát přijatelný výsledek, tak musíme z toho minima, co si vypracujeme, vytěžit maximum. Je potřeba jít nadoraz a vážit si každé šance. To se nám dnes bohužel nepovedlo. Věřím, že doma se nám podaří vymanit se z permanentního tlaku, který na nás domácí dnes vyvíjeli, trochu hru zklidníme a rozkouskujeme a předvedeme kvalitnější výkon.“

1. semifinále 1. Futsal ligy: FK Chrudim - Helas Brno 22. 3. 24

2003/04, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22

2004/05, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22, 2022/23