Favorit splnil v poháru povinnost, futsal ale bavil

Ve finále Regionální skupiny číslo 4 Poháru SFČR splnili futsalisté FK Chrudim povinnost a porazili soupeře z Okresního přeboru Spielmachers Chrudim o pět branek. Zaplněná sportovní hala v Heřmanově Městci však viděla zajímavé střetnutí plné branek i dramatických situací, kdy to favorit rozhodně neměl jednoduché.

Pohár SFČR 2024, Finále reg. části, 12. 9. 2024, SH Heřmanův Městec

Spielmachers Chrudim

FK Chrudim

2:7
(0:3)
Branky: 30. Pilař (Kobera), 32. Pilař (Tlustý) – 4. D. Drozd (Max), 11. D. Drozd (Koudelka), 17. Seidler (P. Drozd), 22. P. Drozd (Koudelka), 27. Seidler (Max), 38. P. Drozd (D. Drozd), 39. Seidler (Koudelka).
Spielmachers Chrudim: Kobera (36. Oberreiter) – Pilař, Kaválek, Čada, Tlustý – Kosina, Venzara, Wirkner, Oswald – Vích, Bohuněk, Harsa.
FK Chrudim: Špánik (Javorski) – Koudelka, D. Drozd, Seidler, P. Drozd – Max, Tomek, Krotil.

Komentář

Utkání začalo náporem prvoligistú, v zápise uvedení domácí ale urputně bránili a do šancí soupeře moc nepouštěli. Až ve 4. minutě vyšla FK rychlá kombinace Davida Drozda s Maxem, po níž prvně jmenovaný otevřel skóre. O chvíli později vystřelil nebezpečně Seidler, skóre se však mohlo měnit i na druhé straně po nástřelu Wenzary, kdy míč prošel jen těsně vedle zařízení. Jedním z nejčastěji střílejících hráčů Spielmachers byl překvapivě brankář Kobera a v 8. minutě skončil po jeho pokusu tečovaný balón na tyči gólmana Špánika. Domácí bojovali, byli možná i častěji na míči, až si musel vzít trenér FK Matěj Slováček oddechový čas. Hra měla spád a diváci zatleskali i další krásné akci, kdy ránu Seidlera vytlačil Kobera na roh. Šance pak střídala šanci, v 11. minutě však znovu pohnul ukazatelem skóre kanonýr David Drozd (0:2). Přestože Spielmachers prohrávali, rozhodně se nevzdávali a ve 14. minutě přišly velké okamžiky Čady, když se nejprve zjevil ve velké příležitosti, kterou mu zneškodnil Špánik, aby se rychle vrátil a stačil zabránit ložence soupeře. V 17. minutě již ale hosté vedli tříbrankovým rozdílem, chytrým obloučkem se o to postaral Seidler. Když pak neproměnil svoji šanci Krotil, stav se do přestávky již nezměnil.

Ve druhém poločase začal FK praktikovat hru bez brankáře a po dvou minutách zužitkoval tuto variantu ve čtvrtý úspěch Pavel Drozd. Tímto gólem jakoby sebrali hosté soupeři vítr z plachet, mladíci museli pochopit, že jen nasazení a snaha na zkušenosti neplatí. Navíc jim soupeřova power play dělala velké problémy, prakticky se nedostali k míči a ve 27. minutě inkasovali další direkt ze sálovky Seidlera. Zdálo se, že letošní vicemistr České republiky kontroluje hru, zvláště když se v další ložence zjevil Tomek. Jenže přišla 30. minuta a přeplněná heřmanoměstecká hala, která jak už to tak bývá, více přála outsiderovi, zahučela nadšením. To napřáhl z pravé strany Pilař a nechytatelnou ranou o břevno vsítil čestnou branku Spielmachers. A to ještě nebylo vše, za dvě minuty tentýž hráč přidal druhý úspěch svého týmu (2:5). FK tak opět přistoupil k power play, ale tentokrát v ní málem inkasoval, blízko hattricku byl znovu Pilař. Ve 37. minutě sklidil potlesk na otevřené scéně od bavících se diváků obránce Čada, když sám v brankovišti „vychytal“ Krotila. Za minutu již hosté hru bez gólmana využili, přesným střelcem byl Pavel Drozd a na konečných 7:2 završil výsledek svoji třetí brankou v zápase Seidler.

Do čtvrtfinále celostátní části Poháru SFČR tak postoupil FK, při odchodu do kabin ale potlesk diváků vyprovázel oba týmy. Zaslouženě, takový futsal prostě bavil.

Ohlasy k utkání

Matěj Kobera, brankář Spielmachers Chrudim: „Jsme rádi za příležitost zahrát si proti jednomu z nejlepších celků v zemi, to se jen tak nějakému mužstvu Okresního přeboru nepovede. Prostě velká pocta. Z mého pohledu šlo o výborný zápas pro nás bohatý na zkušenosti. Vypracovali jsme si v něm hned několik šancí, ze kterých jsme vstřelili i dvě branky, za což jsme samozřejmě rádi. Nakonec to sice dopadlo tak, jak to dopadlo, ale z hřiště jsme odcházeli se vztyčenou hlavou a dobrým pocitem, a to je hlavní.“

Michal Špánik, brankář FK Chrudim: „Věděli jsme, že půjde pro futsalovou Chrudim o velmi důležitý mač, který nesmíme podcenit. Utkání bylo hodně vyrovnané, určitě se na nás projevila velká únava z pondělního ligového střetnutí v Plzni. Navíc proti nám nastoupili kluci, kteří jsou hodně siloví, jedná se o fotbalisty, kteří se chtějí rvát a to dnes na palubovce dokázali. Chtěli nám to pořádně znepříjemnit, jejich nabuzenost byla znát a do poslední chvíle tak utkání nebylo rozhodnuto. Vítězství proto obzvláště těší.“