Vítězství na Rapidu se rodilo těžce

Velmi zajímavé utkání s dlouho nečekaným průběhem zažila v pátek večer v pátém kole 1. Futsal ligy krásná sportovní hala Sluneta v Ústí nad Labem. Nakonec ale favorizovaní hosté po boji vydřeli všechny tři body.

1. Futsal liga, 5. kolo, 14. 10. 2022,

FC Rapid Ústí nad Labem

2:4
(2:1)
Branky: 5. Hajaš, 20. Jiří Zápotocký (Jaroslav Zápotocký) – 9. Radovanovič (Balog), 22. Radovanovič (Capinha), 26. D. Drozd (P. Drozd), 39. Everton (D. Drozd). Rozhodčí: Milner – Lasch, Zlatník. ŽK: 1:0. Diváci: 168.
FC Rapid Ústí nad Labem: Klečka (Smolař, Džudža) – Jiří Zápotocký, Jaroslav Zápotocký, M. Gajdoš, Maxa – M. Čapek, J. Novák, Koc, Hajaš – J. Gajdoš, Schorsch.
FK Chrudim: Dudu (Javorski) – Everton, Kubát, Radovanovič, Balog – Šejvl, Mareš, Max, Capinha – D. Drozd, P. Drozd, Slováček.

Domácí nastoupili do utkání ve velmi mladé sestavě, když na soupisce měli hned pětici hráčů ročníku 2004, z toho třem ještě nebylo osmnáct. Minimálně dvojčata Jiří a Jaroslav Zápotocký ale vypadají futsalově velmi dobře a jednou by to mohla být, po vzoru bratří Drozdů, další dvojčata v reprezentaci. Naopak Chrudimští nastoupili k zápasu bez všech reprezentantů, když oba Drozdové společně se Slováčkem zůstali pouze na lavičce a Koudelka s Došou dostali od trenéra volno a k utkání vůbec neodcestovali.

Favorizovaní Východočeši začali náporem, ale místo očekávaného vedení vyrobil na konci druhé minuty hrubku Everton a míč po střele Jiřího Zápotockého skončil na pravé tyči již překonaného gólmana Duda. O minutu později se snažil brazilský obránce svou chybu napravit, v jasné pozici však nastřelil pouze gólmana Klečku. V 5. minutě se poprvé měnil stav a k překvapení všech se o to postaral domácí Rapid. Gólman Dudu si totiž vyběhl na polovinu hřiště, jeho střelu obrana Severočechů zblokovala a Hajaš přes celé hřiště do prázdné branky otevřel skóre. Za tři minuty mohl vyrovnat Max, sám před Klečkou ale netrefil prostor mezi třemi tyčemi. Vyrovnání se tak Chrudimští dočkali až v 9. minutě, kdy Balog našel přímo z autu ideálně seběhnutého Radovanoviče a tomu stačilo jen míč uklidit do sítě. Krátce po rozehrání běžel na Klečku sám Capinha, domácí gólman jej však vychytal. Na druhé straně zase zahrozil Maxa, i Dudu byl ale pozorný. Tlak favorita sílil. Gól ale ne a ne padnout, třeba v 18. minutě zvonila po střelách Baloga v rozmezí 40 vteřin dvakrát tyč. A trest Rapidu na sebe nenechal dlouho čekat. Čtyřicet tři vteřin před sirénou totiž po další zbytečné ztrátě ve středu hřiště sehráli Severočeši rychlou akci a Jiří Zápotocký prostřelil po zemi Duda - 2:1!

Na nepříznivý vývoj zareagoval o přestávce trenér Conde velkými změnami v sestavě. První čtyřku sestavil z Brazilců společně s Radovanovičem a tento tah se mu vyplatil hned po 62 vteřinách hry, kdy právě srbský útočník ranou z dálky vyrovnal. Do druhé čtyřky pak nastoupili všichni do té doby odpočívající reprezentanti společně s Kubátem, přesto to mohl být opět hráč Ústí, jmenovitě Koc, kdo se málem zapsal mezi úspěšné střelce, naštěstí ve velké šanci zamířil vedle. A hned mohlo platit pravidlo nedáš – dostaneš, z protiútoku však nastřelil David Drozd opět jen brankovou konstrukci. Ve 26. minutě konečně přišla vyhlášená spolupráce bratří Drozdů, po které David přece jen poslal Chrudim do vedení. O dvě minuty později odpustil rozhodčí Rapidu jasnou penaltu za hraní rukou při skluzu v brankovém území, v té době ale už favorit na palubovce jasně dominoval. Hrálo se prakticky na jednu branku, domácí však stále (díky velké obětavosti, bezchybnému gólmanovi Klečkovi i burcování hlasatele v hale) drželi přijatelný výsledek. Navíc ve 37. minutě hostům zatrnulo, když se z ničeho nic zjevil před Dudem osamocený Martin Gajdoš a jen pohotový zákrok brazilského gólmana s trochou štěstí zachránil Chrudimské od pohromy. Tři minuty před koncem pak sáhli Severočeši k power play, kterou ale hosté, na rozdíl od Plzně, zvládli bravurně a do šance soupeře vůbec nepustili. Definitivní pojistku na upracované vítězství pak dal 69 vteřin před koncem Everton.

Ohlasy k utkání

Martin Dlouhý (FC Rapid Ústí nad Labem): „Myslím, že jsme podali velmi bojovný a zodpovědný výkon především v defenzivě. Podařilo se nám dokonce první poločas i vyhrát, bohužel jsme obdrželi brzy po přestávce vyrovnávací gól. Chrudim vyhrála zaslouženě, měla daleko více ze hry, přesto jsem z našeho výkonu potěšen.“

Felipe Conde (trenér FK Chrudim): „Naše vítězství se proti dobrému soupeři nerodilo lehce. Rapid disponuje mladými hráči, kteří nám nedali nic zadarmo. Přál bych si, aby takových týmů bylo v lize více.“

2003/04, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22

2004/05, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22, 2022/23