Je dobojováno. Třetí zápas urvala Plzeň na penalty

O vítězi letošního ročníku 1. Futsal ligy se nečekaně rozhodlo pouze ve třech zápasech. Plzeňský Interobal totiž v pátek zvládl další dramatickou bitvu s FK Chrudim a díky vítězství v penaltovém rozstřelu mohl slavit vítězství v sérii. Na Východočechy zbylo stříbro.

1. Futsal liga, 3. finále, 19. 5. 2023, SH Lokomotiva Plzeň

SK Interobal Plzeň

3:2pp
(2:0, 0:2 - 0:0, pen. 4:3)
Branky: 13. Rick (Caio), 15. Vnuk, rozhodující penalta Vnuk – 23. Buchta (vlastní), 37. Pett (Slováček).
SK Interobal Plzeň: Vahala (Němec) – Holý, Rešetár, Vnuk, Seidler – Buchta, Rick, Kozár, Diece, Caio, Knobloch, Křivánek, Štrajt.
FK Chrudim: Dudu (Gerčák, Špánik) – Everton, Koudelka, David Drozd, Pavel Drozd – Radovanovič, Slováček, Kubát, Torres, Pett, Balog, Mareš.

Střetnutí začalo před 1500 diváky nešťastně. Již po několika vteřinách hry se u střídaček ostře srazili Seidler s Pavlem Drozdem a pro oba hráče zápas předčasně skončil. Chrudimský útočník byl dokonce odvezen do nemocnice s podezřením na zlomeninu žebra. Když se po dlouhém ošetřování konečně začalo hrát, byla k vidění šachová partie s bojem převážně ve středu hřiště a minimem šancí. V první opravdu vyložené se objevil v 8. minutě hostující Pett, v dobré pozici ale nezamířil přesně. To domácí byli úspěšnější. Ve 13. minutě se jim na druhé straně povedla rychlá akce, po které obstřelil Duda levačkou Rick.

A aby toho nebylo pro Východočechy málo, podcenil o necelé dvě minuty později Koudelka před poloprázdnou klecí rychlost Vnuka a Interobal vedl 2:0. Trenér Conde si ihned vyžádal oddechový čas, po němž měl velkou šanci na zkorigování výsledku Everton, z trestného kopu ale jen vyprášil rukavice brankáře Vahaly. Do poločasu se tak stav již nezměnil.

Po přestávce nastoupila na palubovku jiná Chrudim. Na hráčích byla zřejmá snaha otočit nepříznivý vývoj, byli aktivní, na míči a střely Duda a Petta nadělaly Vahalovy problémy, v síti však neskončily. Ve 23. minutě se ale již konečně míč za jeho zády zatřepetal, když si Evertonův roh srazil do vlastní sítě Buchta. Hosté nepolevovali a za čtyři minuty byli blízko vyrovnání po chybě Vnuka, střelu Petta i dorážku Slováčka však zneškodnil Vahala. O čtyřicet vteřin později pak skončila utěšená rána Davida Drozda na tyči.

V dalším průběhu to povětšinou z dálky zkoušeli dvakrát Everton, znovu David Drozd a Koudelka, domácí gólman ale v té době neviditelné Západočechy držel. Ve 30. minutě si vzal plzeňský kouč Kopecký oddechový čas a po něm se jeho týmu přece jen podařilo hru částečně vyrovnat. Ve 32. minutě pak měli domácí velkou příležitost k docílení třetí, uklidňující branky, střelu Vahaly přes celé hřiště do prázdné ale vyrazil vracející se Dudu na poslední chvíli na roh. Pět minut před koncem přistoupili Chrudimští k power play, Torresův průnik však ještě brankou neskončil. V 57. minutě ale udělal v brankovišti velkou práci v návleku hrající Slováček a Pett pod padajícím Vahalou konečně a zaslouženě srovnal výsledek – 2:2.

A šlo se poprvé v sérii do prodloužení hrané na 2 x 5 minut. V něm se oba týmy, pokud byly u míče, snažily hrát power play. Stav se ale nezměnil, a to ani přesto, že domácí hráli od 43. minuty po zákroku na Koudelku v ohrožení šestého akumulovaného faulu.

Na řadu tak přišel penaltový rozstřel. Do chrudimské klece nastoupil specialista na pokutové kopy Gerčák, jenž před rokem právě na tomto místě vychytal Východočechům titul. Teď se ale pro jeho tým série hned od počátku nevyvíjela dobře, když Everton a Pett první dvě penalty nedali, Vahala je chytil. Zpátky do hry sice hosty vrátila tyč Ricka, od té doby ale všichni exekutoři své pokusy proměňovali. A když v páté sérii rozvlnil síť i Vnuk, propukla v Plzni mistrovská radost.

Radek Pecina (autor foto: Iva Hošková)

2003/04, 2004/05, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22

2004/05, 2007/08, 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2021/22, 2022/23